Spovedanie electorală

noiembrie 9, 2009

Un preot se despartea de parohia sa dupa multi ani de slujire. Pe langa masa de adio, localnicii s-au gandit sa-i faca si un cadou. Ca peste tot, au invitat si un politician din partea locului sa spuna cateva cuvinte si sa-i inmaneze cadoul. Dar ca toti politicienii, a intarziat, si atunci parintele s-a gandit sa umple timpul cu un discurs. “Cea dintâi  impresie despre parohia aceasta mi-am facut-o cu ocazia primei spovedanii”, îşi aminti părintele. “M-am gândit ca am fost trimis într-un loc teribil deoarece primul care s-a spovedit mi-a mărturisit că furase un televizor, că le-a furat banii părinţilor, că a mai furat şi la locul de muncă, pe lângă faptul că avea o aventură sexuală cu soţia şefului. Uneori mai făcea trafic si vânzare de droguri. Şi la urmă a zis că i-a transmis o boală venerică sorei sale. Am rămas înmărmurit… stupefiat… şi foarte speriat! Dar după aceea am cunoscut oamenii, care nu semănau deloc cu acest individ. Mai mult, pot să spun că a fost o parohie de oameni responsabili, cu valori morale, credincioşi, şi că am trăit aici ani minunaţi!” In acest moment soseşte politicianul, aşa că l-au chemat repede să ia cuvântul. După ce s-a scuzat pentru întârziere, omul  spuse: ” Niciodata n-am să uit când a venit părintele în parohie… De fapt, am avut onoarea să fiu primul care s-a spovedit la el…” Politicianul continuă să-l omagieze pe preot  şi să le aducă laude  sătenilor, într-o tăcere totală. La sfârşit, când bucatele şi vinul îi mai înviorară pe localnici, omul politic îşi drese glasul şi le  cântă un cântec de petrecere; iar la plecare  nu uită să le amintească că-i ştie oameni vrednici, dar să aibe grijă cu cine votează ca nu cumva să fie consideraţi “ţigani, alcoolici, drogaţi, iar femeile lor, prostituate”

Entry Filed under: 7301634, Staţii: satira politica, pamflet, Vedere in infraverde.. Etichete: , , , , .

95 Comments Add your own

  • 1. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 12:53

    Hihihi, ce bine l-ai articulat pe orbete! :D
    Bravo, Nora!

  • 2. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 13:02

    robin,

    prima parte nu-mi apartine, e o sarada primita de la prieteni… Dar s-a-ntamplat sa o vad exact cand “se spovedea” orbetele… :lol:

  • 3. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 13:30

    Nora,

    ne prezinţi aici un fel de pildă electorală,cam amară. Ea mă duce cu gândul la una din declaraţiile generalului De Gaulle : “Întrucât un politician nu crede niciodată ce spune, este surprins când alţii îl cred.”
    Capra oricât de râioasă este,coada tot în sus o ţine.
    Două cuvinte şi la tema precedentă. Acest Dinescu se dovedeşte a fi o marionetă. Îmi pare rău că înainte de loviluţie ştiam bine “Moartea citeşte ziarul” şi credeam în acest impostor care a compromis dizidenţa românească.Este de o neruşinare crasă. Să torni zilnic lături în capul preşdintelui ţării,apoi să urci cu nonşalaţă la tribuna campaniei electorale a lui Băsescu,asta da,ţigănie. Sau poate a fost cârmit :roll:

  • 4. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 14:27

    SUBORBANU’, care este!

  • 5. filadel  |  noiembrie 9, 2009 at 15:21

    :D :D :D

  • 6. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 18:28

    Buna seara, buna seara.
    @nora, superb. Bravo.

  • 7. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 19:07

    Salut, fila! :D

  • 8. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 19:07

    Clemy, servus! Multzam! :D

  • 9. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 19:13

    fini, servus! Dinescu ar fi putut rămane ca o figura boema, un soi de ostap bender al plaiului cu boi, dar de mult nu mai e chiar nimic amuzant in ce face si ce spune ;)

  • 10. Andrei  |  noiembrie 9, 2009 at 20:15

    Excelent. Frumoasa povestea. O parabola a zilelor noastre.
    Felicitari.

  • 11. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 20:19

    Andrei, servus, multzam! :)

  • 12. Andrei  |  noiembrie 9, 2009 at 20:32

    Servus, Nora.
    Chiar e frumos articolul.

  • 13. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 20:49

    Andrei, individul a demonstrat fără dubiu ce crede el ca trebuie sa inteleaga electoratul prin “Romania bunului simt”! L-a mai demonstrat si cu alte prilejuri dar niciodata n-a fost atat de “inspirat” :)

  • 14. elicearea  |  noiembrie 9, 2009 at 21:26

    felicitari, nora! foarte frumos scris :)

  • 15. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 21:59

    Sara buna, Gradina! Siesta dupa cina? :)

    Fini, revin mai spre miezul noptii :) cu vreo 2 clipuri. Nu-s cine stie ce, in ultimul timp nu se mai “lipeste” nica k lumea.

    Nu stiu ce-i cu Lumi, macar un mesaj ca e OK ar putea sa dea. O fi suparata? :(

  • 16. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 21:59

    BUNĂ SEARA!

  • 17. rahoveanu  |  noiembrie 9, 2009 at 22:00

    şi pe deasupra mai cântă şi fals!i

  • 18. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:01

  • 19. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:01

    Si Ghise s-a “spovedit” azi, a recunoscut ca-l ustura tare la cont o eventuala dizolvare a parlamentului. Cred ca mai sint multi ca el. De asta e posibil sa treaca guv Negoita.

  • 20. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:02

  • 21. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:03

    Aloha, Fini si Alex ! :)

    Asa e, Suborban cinta ca un magar apucat de streche. :D

  • 22. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:05

    Prieteni, salut!

    Lumina si muzica-n gradina! Fain!

    :D

  • 23. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:06

    Eli, servus! Thanks! :D

  • 24. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:09

    robin, servus, ghise, alta mostra de “orbete”… :lol:

  • 25. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:10

    Robin,

    te aştept cam de multişor. Hai scoate pe tejghea ceva,te rog.

  • 26. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:11

    Fini, zdravana muiere in primul clip! Nu prea e indicat sa-i stai in cale cind e nervoasa :lol:

    Sara buna, Nora! Ce se mai aude de cartea ta? Cum facem rost de ea? Vreau s-o citesc la “gura sobei”, in cele 8 zile de concediu surpriza dat de guvern. :)

  • 27. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:11

    fini, servus,

    poate stii ceva de “spamalot” ? Sunt grozavi!

    S-o auzim si pe Sara Ramirez… :)

  • 28. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:12

    robin,

    e-mail-ul care-mi apare la comenturile tale e bun?… Daca, da, o sa-ti spun cum. :)

  • 29. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:13

    alex, robin, au si magarii durerile lor! Si atunci deobicei, falsează-ngrozitor! :lol:

  • 30. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:14

    Fini, acum? Ai rabdare, ti-am zis ca mai tirziu. Sa nu amestecam genurile muzicale :) Ma duc sa mai birfesc putin politica :) poate vine Clemy .

  • 31. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:15

    Robin

    :lol: :lol: :lol:

  • 32. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:19

    Nora, e valabil mail-ul. Altfel n-ar aparea gravatarul, apare numai cind mail-ul e valabil.
    Astept nerabdatoare. :)

  • 33. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:19

    Robin,

    când vrei tu! Aştept,aştept!
    Nu ştiu unde-i Clemy,că n-o văd.
    Clemy nu te-am auzit de mult. Mai ai vreun Florez în mânecă?

  • 34. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:35

    @fini, sunt aici. Acus, acus postam ceva cu Florez. :)

  • 35. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:36

    Clemy,

    mulţumesc.

  • 36. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:37

  • 37. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:39

    @fini, este o inregistrare istorica. Este debutul lui pe scena internationala in Mathilde de Shabran in 1996. Avea 23 de ani si era practic necunoscut. :)

  • 38. orangeskorpion  |  noiembrie 9, 2009 at 22:41

    buna seara, gradinari..

    munca lunga pe plantatia, abia pe la ora 22 am ajuns la mal…

    o data in viata a fost si ghisa sincer, adica a spus adevarul,
    in rest minte la tv ca ……………ma abtin….

    o javra mai mare mai rar am vazut…si turnator dovedit cu acte in regula la CNSAS>

  • 39. orangeskorpion  |  noiembrie 9, 2009 at 22:42

    test

  • 40. orangeskorpion  |  noiembrie 9, 2009 at 22:43

    imi face figuri wordpress-ul asta, nu preia solicitarea de a primi mesajele pe email si imi cere tot felu’ de prostii parole etc

  • 41. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:44

  • 42. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:47

    Clemy,

    interesant.
    Un Florez proaspăt,cam crud. Cu tehnica în contrucţie. Anunţă supleţea de acum. Aria este dificilă.
    Un start luminos.

  • 43. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:50

  • 44. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 22:50

    Skorpi salut!

    Stai puţin pe bancă în Grădină şi trage-ţi sufletul :)

  • 45. orangeskorpion  |  noiembrie 9, 2009 at 22:51

    asta si fac, Fini …..

    am scapat atitea chestii, inteleg ca piratul a facut o declaratie la aeroport si a sarit batrina cirpa ca arsa.. am vazut 2 minute la tv, dupa care am inchis tv.

  • 46. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:54

    Clemy, servus! Repede a urcat Florez in ierarhia vocilor mari! Dar meritat! :)

  • 47. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:54

    @fini, a fost un debut fulminant. Nici macar nu era programat sa cante respectiva opera. Corradino trebuia sa fie cantat de Bruce Ford care s-a imbolnavit cu o saptamana inainte de premiera. Si dupa ce organizatorii festivalului de la Pesaro au dt din colt in colt incercand sa gaseasca un tenor care sa poata canta partitura cineva le-a atras atentia asupra unui tanar tenor peruan care canta in Italia roluri de mana a doua. Astea sunt chiar cuvintele lui Florez. Asa ca l-au intrebat daca poate sa cante partitura. Florez ar fi spus “da” imediat, insa a actionat cu tact si a spus ca vrea sa vada intai partitura. Asa ca s-a intalnit cu dirijorul spectacolului care i-a spus ca daca poate sa faca introducerea “Alma rea” poate sa cante intreaga opera. Florez s-a uitat pe partitura si a zis “da”. In cateva zile era pe scena. Iar publicul a ramas cu gura cascta la ce a auzit. restul e istorie.
    PS, fini, la #42 Florez canta alaturi de fosta lui prietena. :)

  • 48. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:54

    skorpion, servus! Bine ca ai ajuns! :D Aici, sper, e mai placut…

  • 49. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 22:57

    Skorpion, automat imi vine-n cap blândetea plina de “bun simt” cu care-l gratula crin pe autorul mineriadelor ;)

  • 50. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:57

  • 51. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:58

    Scuze ca stric atmosfera, dar colajul asta e la tema, pacat sa-l pierdem

    http://markething.shortlist.ro/wp-content/uploads/2009/11/nazi_orban_mare.jpg

  • 52. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 22:58

    @fini, nora la #49, in aceeasi opera in 2004 la Pesaro. Ca tot vorbeam de faptul ca la spectacolul de la Londra publicul a ras cu lacrimi. Uitati-va la el ce dracii face pe scena si mai si canta. :)

  • 53. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 22:59

    Nora, ai trimes mail la Binescu? :)

  • 54. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 23:01

    robin, cui?? :)

  • 55. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 23:02

    … excelent colajul(50)! :lol:

  • 56. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 23:04

    robin, ai gasit?? :)

  • 57. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 23:11

    Robin :lol:

    săracii au descrescut din uniforme. Percă au descins din Azilul de noapte.

  • 58. orangeskorpion  |  noiembrie 9, 2009 at 23:15

    misto, robin

    51

  • 59. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 23:19

    Fini, imbraca si ei ce li se da. E criza chiar si pt nasu Dinu. :)

  • 60. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 23:21

    Skorpi, cel care a facut colajul trasnit tb laudat.Habar n-am cine e.

  • 61. clemycali  |  noiembrie 9, 2009 at 23:48

    @fini, sper sa-ti placa clipurile :)

  • 62. noradamian  |  noiembrie 9, 2009 at 23:54

    clemy, sunt faine si placut de ascultat intr-o seara tarzie ca asta!

    Va spun Noapte buna, gradinari, pe maine! :)

    Clemy, tie o zi luminoasa de toamna ! :)

  • 63. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 23:55

    Clemy,

    te pricepi să-ţi alegi clipurile. Eu merg pe mâna ta. :)

  • 64. fini  |  noiembrie 9, 2009 at 23:56

    Vise frumoase! Nora

  • 65. orangeskorpion  |  noiembrie 9, 2009 at 23:58

    noapte buna, tuturor

  • 66. robin  |  noiembrie 9, 2009 at 23:59

    Sper sa va placa si ale mele :roll:

    Nora, tocmai acum pleci? :)

    Am inteles ca in weekendul asta a fost Sandra in Buc. Uitasem de ea, asa ca am fost curioasa sa vad ce cinta cind era pe val. Am ales 2 cintece nu din cele f. cunoscute. Cel putin eu nu le stiam.

  • 67. robin  |  noiembrie 10, 2009 at 00:02

    Na, ca mi-a facut-u Youtube-ul, a cazut. :(

    E, atunci noapte buna. O sa le vedeti miine dimineata

  • 68. clemycali  |  noiembrie 10, 2009 at 00:03

    @noapte buna nora, noapte buna skorpion.
    @robin, sandra maicanta? N-am mai auzit nimic de ea de aproximativ 15 ani !!!

  • 69. robin  |  noiembrie 10, 2009 at 00:06

    Da, am inteles ca a avut concert in Buc acum citeva zile.
    Are si un album nou, dar stii cum se zice: supa reincalzita nu mai e asa de gustoasa. :)

  • 70. clemycali  |  noiembrie 10, 2009 at 00:07

    @fini, am ales pasaje din opere mai putin cunoscute. Chestia este ca pe imaginile video ale lui Florez sta Decca closca asa ca sunt relativ putine. De exemplu nu sunt imagini din spectacolele pe care le-a facutla Salzburg in 2003 cu La donna del lago de Rossini, opera in care a avut un succes imens desi totul era pregatit ptr soprana din rolul titular. N-a fost sa fie si publicul l=a ovationat pe Florez in schimb. Sa speram ca macar spectacolele din iunie de la Paris sa fie inregistrate. Stim cu siguranta ca vor fi facute telecasturi in 2011, 2012 de la Metropolitan cu el in Contele Ory si Elixirul dragostei. Cand vor apare imagini pe youtube cu concertul fabulos pe care l-a dat la Santa Monica o sa le pun imediat. A cantat printre altele Wherter :) :)

  • 71. robin  |  noiembrie 10, 2009 at 00:14

  • 72. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:16

    Muzică pentru după miezul nopţii

  • 73. robin  |  noiembrie 10, 2009 at 00:16

  • 74. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:19

    Aşa Robin!

    Acum mi-e drag de tine!

  • 75. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:21

    Clemy,

    te rog nu te opri. Ne dai informaţii pe care eu oricum nu le am. :)

  • 76. robin  |  noiembrie 10, 2009 at 00:23

    Fini, nu de mine sa-ti fie, ci de Sandra. :)

    Somn usor!

  • 77. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:26

    Robin,

    miezonoptică faină cu tine. Mulţumesc :)

  • 78. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:27

    Vise frumoase! Robin

  • 79. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:29

    Sandra Cretzu! (fostă)

  • 80. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 00:35

    Clemy,

    o seraă frumoasă îţi doresc.

  • 81. dora  |  noiembrie 10, 2009 at 13:11

    Va salut cu mult drag.

    :) nora,scuza-ma ca am fost absenta in aceste zile,dar,tu stii ca,mereu sunt alaturi de voi.

    Am spus si eu si o repet:ma simt jignita de felul cum suntem tratati noi votantii de liberalul Orban si nu numai de el.Mi-e lehamite de ei.

  • 82. robin  |  noiembrie 10, 2009 at 13:19

    Ziua buna! Si pofta buna, ca e cam ora prinzului.

    Ceva vesel, sa va anime ziua asta mohorita. Cel putin asa e la Iasul cu covrigi in coada :D

  • 83. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 13:28

    Salutiru!

  • 84. fini  |  noiembrie 10, 2009 at 13:30

    :lol: :lol:

    ne revedem la vremea c\nd se lungesc umbrele :)

  • 85. elena agachi  |  noiembrie 10, 2009 at 13:55

    Nora, e fenomenala! am printat-o si am aratat-o colegilor!

  • 86. dora  |  noiembrie 10, 2009 at 14:18

    Acum sunt din nou bulversata.A plecat la cele vesnice marele Gheorghe Dinica.N-am cuvinte sa spun mai mult,decat Dumnezeu sa-l ierte.

  • 87. maya  |  noiembrie 10, 2009 at 15:52

    Buna ziua si buna sa va fie inima!
    :lol:

  • 88. maya  |  noiembrie 10, 2009 at 15:53

    Lacrimi – pentru maestrul Gheorghe Dinica :(
    Doamne,Doamne sa-l odihneasca in pace!

  • 89. maya  |  noiembrie 10, 2009 at 15:54

    nora
    :)
    Excelent material! Felicitari!

  • 90. maya  |  noiembrie 10, 2009 at 15:56

    nora
    :)

    Gura pacatosului, adevar graieste

    :)

  • 91. noradamian  |  noiembrie 10, 2009 at 16:57

    Prieteni, salut!

    Trista zi de toamna, am pierdut un actor unic, inegalabil!

    Dumnezeu să-l ierte pe Gheorghe Dinica!

    :(

  • 92. noradamian  |  noiembrie 10, 2009 at 17:03

    fini, robin, elena, dora, va multumesc pentru vorbe bune si muzici!

    Ne auzim mai tarziu!

    :)

  • 93. mau  |  noiembrie 10, 2009 at 21:16

    Super! Beton! Asta da “bun-simt!”

  • 94. noradamian  |  noiembrie 10, 2009 at 21:32

    mau, asa-i! :lol:

  • 95. DulceDeea  |  noiembrie 11, 2009 at 17:38

    Oh… e o parabolă perfectă!

Leave a Comment

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <pre> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Arhivă

Articole recente

Categorii

comentarii recente

noradamian on Pierre-Jean Rémy: CALLAS O…
noradamian on Pierre-Jean Rémy: CALLAS O…
robin on Pierre-Jean Rémy: CALLAS O…
noradamian on Pierre-Jean Rémy: CALLAS O…
tibi on Pierre-Jean Rémy: CALLAS O…

Top articole

 

noiembrie 2009
L M Mi J V S D
« Oct   Dec »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Blogroll

Luminoşi, ochii cuvintelor ne ajung din urmă-n noapte.

Etichete

alterare programată amprentă distructivă apa arbitrariu atentat Băsescu Creaţie crin criterii criză democraţie Deşertul Iudeii dictatură foc fragmentarism comunicaţional frică iliescu Imagine imagine cartografică imagistică implicare ivrit libertate marfă mijloace ministrul Andronescu model moguli monotonie motor politic mutaţii oportunitate. pamflet Patriciu pedeapsă potcoavă cu ghinion punct critic reactivitate ridicol răniţi slăbiciune subcultură topuri vot împărţeală

nor de etichete